Sodobno varstvo rastlin v kmetijstvu vse bolj temelji na inovativnih tehnologijah, nanotehnologija in umetna inteligenca, ki omogočajo trajnostno in učinkovito zaščito pridelkov ob zmanjšani uporabi kemikalij.

V oddaji AgriNext – Kmetijstvo prihodnjih generacij sta gostovala Sebastjan Radišek z Inštituta za hmeljarstvo in pivovarstvo Slovenije ter Simon Klančnik s Fakultete za strojništvo Univerze v Mariboru.

Vloga in pomen varstva rastlin v sodobnem kmetijstvu

Radišek poudarja, da varstvo rastlin postaja vse pomembnejše zaradi zmanjševanja uporabe fitofarmacevtskih sredstev in zaradi vplivov podnebnih sprememb.

Inštitut se osredotoča na svetovanje pridelovalcem in razvoj alternativnih metod zatiranja bolezni in škodljivcev.

 

Kmetijstvo je tovarna pod milim nebom

Med sodobnimi pristopi, ki jih raziskujejo, izstopa uporaba UVC svetlobe kot fizičnega ukrepa za zmanjšanje bolezni.

»Kmetijstvo je tovarna pod milim nebom in ravno zaradi tega vidim na tem področju še večji potencial, ker tu imamo ogromno nekih vplivnih dejavnikov, ki jih kmetovalec ne more imeti pri sami proizvodnji pod nadzorom,« pravi Radišek.

Po besedah Radiška je varstvo rastlin ključno za ohranjanje zdravega pridelka. Današnje kmetijstvo je izpostavljeno različnim pritiskom – od podnebnih ekstremov do omejitev pri uporabi kemičnih sredstev.

Vsaka sprememba, naj bo to suša, mraz ali stres, lahko vodi v večje izbruhe bolezni. Zato varstvo rastlin ni več le škropljenje, temveč vključuje vzgojo odpornih sort, skrb za tla, uporabo koristnih mikroorganizmov in iskanje sinergij z novimi tehnologijami.

 

 

Inštitut trenutno izvaja raziskave uporabe UV-C svetlobe kot alternativnega ukrepa varstva rastlin. UV svetloba je že dolgo znana po svojem antimikrobnem učinku, predvsem v medicini in živilski industriji, zdaj pa preučujejo njeno uporabo v kmetijstvu kot dopolnilo k fitofarmacevtskim sredstvom.

Med modelnimi rastlinami, ki jih uporabljajo v raziskavah, sta hmelj in pepelasta plesen, kjer je bil po enem mesecu nočnega UV-C obsevanja razvoj bolezni skoraj popolnoma zaustavljen.

Inovacije in prihodnost varstva rastlin

Poleg UV svetlobe Radišek izpostavlja še druge ključne smeri razvoja na področju varstva rastlin, kot so biofungicidi na osnovi mikrobnih konzorcijev, pa tudi nanotehnologijo, ki omogoča natančno dostavo aktivnih snovi z zmanjšano uporabo kemikalij, ter genomiko in žlahtnjenje z uporabo sekvenciranja za razvoj odpornih sort rastlin.

»Velik potencial se kaže v nanotehnologiji. Ta nanotehnologija omogoča tudi razvoj popolnoma novih aktivnih snovi in vnos na ciljno mesto,« pravi Radišek.

Med pomembnejšimi inovacijami omeni tudi umetno inteligenco in senzoriko, ki s pomočjo dronov, multispektralnih kamer in algoritmov za prepoznavo bolezni omogoča razvoj tako imenovanega preciznega kmetijstva.

 

Povezovanje raziskav in tehnologije v službi pametnega kmetijstva

Simon Klančnik s Fakultete za strojništvo Univerze v Mariboru poudarja, da je raziskovalno poslanstvo njihove fakultete tradicionalno osredotočeno na industrijo, vendar so v zadnjem času prepoznali velik potencial povezovanja s področjem kmetijstva, zlasti pametnega kmetijstva.

Čeprav se strojništvo in kmetijstvo na prvi pogled zdita oddaljeni področji, se njuna povezava kaže kot ključna za prihodnost kmetijstva.

 

Fakulteta za strojništvo tako aktivno razvija in implementira sodobne metode, kot so umetna inteligenca, strojni vid in napredna senzorika, ki omogočajo nadzorovanje in optimizacijo proizvodnih procesov v kompleksnem in nepredvidljivem kmetijskem okolju.

Inovativni projekti za trajnostno varstvo rastlin

Eden izmed pomembnih raziskovalnih projektov, ki ga omenja Klančnik, je projekt UV4Plants, ki se osredotoča na uporabo UV-C svetlobe kot alternativo kemijskim fitofarmacevtskim sredstvom.

Projekt si prizadeva zmanjšati negativne vplive kemije na okolje in zdravje ljudi, hkrati pa ohraniti zadostno količino in kakovost pridelane hrane.

»Ta raziskava, ta projekt nekako dokazuje, da lahko napredne tehnične rešitve pomembno pripomorejo k trajnosti,« meni Klančnik.

V prihodnosti tehnične rešitve

V okviru projekta so razvili tri vrste naprav: laboratorijsko napravo za nadzorovano UV-C osvetljevanje rastlin, stacionarno napravo za trajne nasade in traktorski priključek, primeren za uporabo na kmetijskih površinah s kolobarjenjem.

Tako so omogočili uporabo UV-C svetlobe v različnih pogojih in za različne pridelovalne prakse.

Učinki UV-C osvetljevanja so bili testirani na širokem spektru rastlin in pridelkov, med katerimi so bili v kmetijski praksi najbolj izpostavljeni paradižnik in jabolka.

Rezultati so pokazali, da UV-C osvetljevanje učinkovito zmanjšuje prisotnost rastlinskih patogenov, hkrati pa ne škoduje rastlinam, kar pomeni pomemben korak k trajnostnemu varstvu rastlin in zmanjševanju uporabe kemikalij v kmetijstvu.

»Mislim, da lahko v prihodnosti zelo veliko stavimo ravno na tehnične rešitve,« zaključi Klančnik.

*Video je nastal v okviru projekta AgriFuture Generations.

Sofinancira Evropska unija. Vendar so izražena stališča in mnenja zgolj stališča in mnenja avtorja(-ev) in ne odražajo nujno stališč in mnenj Evropske unije. Zanje ne moreta biti odgovorna niti Evropska unija niti organ, ki dodeli sredstva.