Nasmej se in se informiraj! Z zabavnimi posnetki razbijamo mite o Skupni kmetijski politiki in o kmetijstvu.

Verjetno ste že vsi slišali za Skupno kmetijsko politiko, vendar se nikoli niste poglabljali v to, kaj ta pojem pomeni in kaj se lahko s Skupno kmetijsko politiko doseže.

Zato smo se odločili, da v sklopu projekta AGRI FutureGenerations s pomočjo zabavnih posnetkov približamo Skupno kmetijsko politiko in pojasnimo, da ni namenjena zgolj kmetom, ampak vsem nam

Si se kdaj vprašal, koliko bi v resnici stal tvoj sendvič, če ne bi bilo Skupne kmetijske politike? 

»Maša, ta sendvič bi me stal 15 evrov,« pripomni Tilen in sproži zanimivo debato o tem, kako kmetijska politika vpliva na cene hrane.

SKP – več kot le pomoč kmetom

Skupna kmetijska politika ali SKP ni le zapletena kratica, ampak ključna podpora kmetom, ki omogoča, da imamo dostop do hrane po sprejemljivih cenah.

»Če Skupna kmetijska politika ne bi obstajala, bi se zdaj ti odločal med tem sendvičem in plačilom najemnine,« je bilo jasno povedano.

Brez subvencij bi se cene hrane dvignile, kar bi otežilo življenje tako potrošnikom kot kmetom.

 

Ne gre samo za cene, ampak tudi za kakovost

A Skupna kmetijska politika ne skrbi le za to, da si lahko privoščimo sendvič po normalni ceni. Skrbi tudi za varnost hrane, trajnostno kmetovanje in pravičen zaslužek za kmete.

»Skupna kmetijska politika skrbi tudi za varnost hrane, okolju prijazno kmetovanje in seveda, da imajo kmetje pošten dohodek.«

Brez teh ukrepov bi se lahko soočili z dražjo in manj kakovostno hrano.

Hrana brez Skupne kmetijske politike? Dražja, manj zdrava in manj trajnostna

Maša in Tilen se strinjata, da bi brez Skupne kmetijske politike vse postalo dražje in manj trajnostno.

»Ja, bravo. Zdaj pa lepo jej ta sendvič, dokler še ni luksuz,« dodata v sproščenem tonu, a s pomembnim sporočilom – brez Skupne kmetijske politike bi bilo naše življenje precej drugačno.

 

*Video je nastal v okviru projekta AgriFuture Generations.

Sofinancira Evropska unija. Vendar so izražena stališča in mnenja zgolj stališča in mnenja avtorja(-ev) in ne odražajo nujno stališč in mnenj Evropske unije. Zanje ne moreta biti odgovorna niti Evropska unija niti organ, ki dodeli sredstva.