Domov Skupna kmetijska politika 2023-2024 VIDEO: Konoplja je velika priložnost za slovensko kmetijstvo

VIDEO: Konoplja je velika priložnost za slovensko kmetijstvo

430
0

Nasmej se in se informiraj! Z zabavnimi posnetki razbijamo mite o Skupni kmetijski politiki.

Verjetno ste že vsi slišali za Skupno kmetijsko politiko, vendar se nikoli niste poglabljali v to, kaj ta pojem pomeni in kaj se lahko s Skupno kmetijsko politiko doseže.

Zato smo se odločili, da v sklopu projekta Zdravje v naših rokah s pomočjo zabavnih posnetkov približamo Skupno kmetijsko politiko in pojasnimo, da ni namenjena zgolj kmetom, ampak vsem nam.

Konoplja je kulturna rastlina, ki je že stoletja prisotna v Evropi. Industrijska konoplja ima predvsem v kmetijstvu velik potencial zaradi svojih številnih uporabnih lastnosti in širokega spektra uporabe.

Ima velik potencial v različnih industrijah, vključno s proizvodnjo vlaken, gradbenih materialov, biorazgradljive plastike, papirja, hrane, farmacevtskih izdelkov, kozmetike in krme za živali.

Konopljina vlakna se tudi uporabljajo za izdelavo gradbenih materialov, kot so konopljin beton, izolacijski materiali in drugi trajnostni gradbeni izdelki.

Uporablja pa se tudi kot surovina za proizvodnjo biorazgradljivih plastičnih materialov, ki so okolju prijaznejši od tradicionalnih plastičnih izdelkov.

Konoplja kot prehransko dopolnilo 

Konoplja ima tudi užitna semena, ki so bogata z beljakovinami, vlakninami, omega-3 in omega-6 maščobnimi kislinami, kar jih naredi za hranljiv dodatek k prehrani ljudi, ostanki rastlin pa se lahko uporabljajo kot hranljiva krma za živali.

Konoplja se uporablja tudi za proizvodnjo različnih farmacevtskih izdelkov in kozmetike zaradi svojih potencialnih zdravilnih lastnosti, vključno s CBD izdelki.

Kljub velikemu potencialu, pa gojenje konoplja predstavlja tudi izziv, saj gojenje v Sloveniji še ni pravno regulirano, prav tako kmetje nimajo potrebnega znanja in prask za gojenje te rastline.

Kljub industrijski uporabi konoplje, pa obstaja še vedno stigma, povezana z njeno rekreativno in medicinsko uporabo, kar lahko vpliva na sprejemljivost v družbi.

Sofinancira Evropska unija. Vendar so izražena stališča in mnenja zgolj stališča in mnenja avtorja(-ev) in ne odražajo nujno stališč in mnenj Evropske unije. Zanje ne moreta biti odgovorna niti Evropska unija niti organ, ki dodeli sredstva.